Aktualności

Oficjalny start PlusLigi!

Rusza dwudziesty, jubileuszowy sezon PlusLigi, który będzie zarazem historycznym dla MKS Ślepsk Malow Suwałki. Biało-niebiescy zagrają w najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy. Suwalczanie są pierwszym zespołem z województwa podlaskiego, który zagości w siatkarskiej elicie.

Pierwsze starcie sezonu 2019/2020 to mecz Indykpolu AZS Olsztyn z Cerradem Enea Czarni Radom. Mecz poprzedziła minuta ciszy dla Miguela Falasci, zmarłego przedwcześnie wieloletniego zawodnika, a później trenera PGE Skry Bełchatów.

PlusLiga to historia wielu wspaniałych graczy, charyzmatycznych trenerów, oddanych kibiców, triumfów i porażek. Sukcesu, który spowodował, że polska siatkówka jest dziś na samym szczycie. Wszystko zaczęło się 30 czerwca 2000 roku. W Poznaniu, przy okazji meczów Ligi Światowej, podpisano akt notarialny, na mocy którego powołano do życia Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A., która miała zarządzać zawodowymi rozgrywkami siatkarzy. W pierwszym zawodowym sezonie grały m.in. ekipy z Sosnowca, Gorzowa Wielkopolskiego, Wołomina czy Nysy, których od dawna w PlusLidze już nie ma. We wszystkich dziesięciu zespołach było zaledwie dwunastu obcokrajowców, a większość hal przypominała raczej dzisiejsze szkolne sale gimnastyczne, niż nowoczesne hale sportowe. Pierwsze, historyczne spotkanie rozegrano 29 września 2000 roku w Radzyminie, Stolarka Wołomin przegrała 0:3 z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle. Od tego czasu PlusLiga przeszła prawdziwą metamorfozę, stając się jedną z najlepszych siatkarskich lig świata.

Przez dotychczasowe 19 sezonów PlusLiga przyniosła nam nie tylko wiele emocji, potrafiła też wpłynąć rozwój siatkówki, choćby poprzez wprowadzenie do niej na stałe systemu wideo weryfikacji. Challenge to polski wynalazek, wdrożony przez Polską Ligę Siatkówki. Pierwsze prace nad nim i testy trwały ponad dziesięć lat temu i zaangażował się w nie Cezary Matusiak, Główny Komisarz Polskiej Ligi Siatkówki, a wcześniej ceniony polski arbiter. System powtórek wideo został na stałe wprowadzony do rozgrywek PlusLigi w sezonie 2011/2012. Później ten pomysł skopiował i wykorzystał cały siatkarski świat.

PlusLiga od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem polskich kibiców. 19 dotychczasowych sezonów na żywo obejrzało jej mecze już ponad 6 milionów kibiców! W premierowym sezonie 2000/01 mecze w halach było ponad 156 tysięcy widzów (średnia 1082 na mecz), podczas gdy w ostatnim sezonie ponad 382 tysiące widzów (średnia 2103). Rekordowy pod tym względem był sezon 2014/15 (553 tysiące, przy 14 drużynach), z kolei najwyższą średnią sezonu zanotowano z kolei w rozgrywkach 2012/13 – 2854 widza na mecz.

Do tej pory w PlusLidze wystąpiło w sumie 28 drużyn, zagrało w niej 784 graczy. Dziś debiutują kolejni, którzy mają szansę zapisać się na kartach jej historii. Jednym z zespołów, które dołączyły do grona uczestników Ligi Mistrzów Świata, jest MKS Ślepsk Malow Suwałki. Podopieczni Andrzeja Kowala zainaugurują występy w PlusLidze meczem z Asseco Resovią Rzeszów. Początek spotkania 30 października, o godzinie 17:30 w hali Podpromie w Rzeszowie! Zapraszamy do oglądania transmisji meczu w Polsat Sport Extra i relacji radiowej na naszej stronie.

Źródło: Kamil Składowski, www.plusliga.pl / Edycja: Biuro Prasowe MKS Ślepsk Malow Suwałki
Foto: www.plusliga.pl