Aktualności

Suwalska Kampania Białej Wstążki

Ślepsk Malow Suwałki bierze udział w „Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki”, która jest organizowana już po raz dziesiąty!

Kampania, realizowana w dniach 25 listopada-10 grudnia 2019, skierowana jest naa przeciwdziałanie przemocy, w tym w szczególności przemocy w rodzinie. W tym roku działania przebiegają pod hasłem „10 lat razem przeciw przemocy”. Pragniemy w ten sposób docenić bardzo dobrze układającą się współpracę i zaangażowanie wielu różnych instytucji, szkół, organizacji pozarządowych i kościelnych oraz klubów sportowych w tak ważnej społecznie kwestii.

Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy.  To także zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć wobec przemocy.

Przesłanie Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki, zawarte w hasłach przewodnich lat minionych, rozszerza jej ideę na budowanie relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i życzliwości, bez przemocy.

2010 –  „Męski – to znaczy delikatny wobec każdej kobiety”

2011 – „Przemocy mówię NIE”

2012 –  „Wyjdź z cienia przemocy”

2013 – „Przemoc orężem ludzi słabych”

2014 – „Tato, synu… porozmawiajmy o mocy bez przemocy”

2015 – „Każdy chłopak wie, że dziewcząt nie krzywdzi się”

2016 – „Źródłem mocy rodzina bez przemocy”

2017 – „Jesteśmy żyjemy, czujemy”

2018 – „Szanuję – buduję – jestem fair”

Program tegorocznej kampanii:

25 listopada       12.00    Rozpoczęcie
Starostwo Powiatowe w Suwałkach, ul. Świerkowa 60

4 grudnia           12.00    Happening „Biała róża dla kobiety”
ul. Chłodna

4 grudnia           17.00    Wieczór poezji „Mężczyźni kobietom” (wstęp wolny)
Rozmarino”,   ul. Kościuszki 75

10 grudzień       12.00   Zakończenie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach, ul. Noniewicza 10

Zaangażowanie tak wielu instytucji i organizacji w Suwalską Kampanię „Białej Wstążki” i rozmach realizowanych działań są wyjątkowe w skali kraju.

Pragniemy i oczekujemy, że działania Kampanii przysłużą się budowaniu bezpieczeństwa i bardziej satysfakcjonujących nas relacji w domu, w szkole, na uczelni, w pracy i w środowisku.

Kampania „Białej Wstążki” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę, jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – „to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”. Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII. Inaczej jest też zwana – „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”. 25 listopada, czyli dzień rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia, kończący kampanię jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.