Aktualności

Zmarł prof. Andrzej Strumiłło

Dziś (09.04) nad ranem zmarł prof. Andrzej Strumiłło, Honorowy Obywatel Miasta Suwałki.

Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 r. w Wilnie. W ostatnich latach mieszkał w Maćkowej Rudzie, na Suwalszczyźnie.

– To wielka strata dla Suwałk, dla regionu, dla nas wszystkich. To był ostatni wielki, Honorowy Obywatel naszego Miasta, obok Śp. Andrzeja Wajdy czy Bohdana Chmielewskiego. Ceniłem go bardzo. Zawsze mogłem liczyć na radę, na wsparcie, na rozmowę. To był wybitny człowiek i będzie mi go bardzo brakowało – wspomina artystę na łamach portalu um.suwalki.pl Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Andrzej Strumiłło w latach 1949-1953 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1977-1980 profesorem kontraktowym w ASP w Kra­kowie, w latach 1982-1984 pracownikiem w Graphic Presentation Unit w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, w latach 1987-1988 wykładał na filii ATK w Suwałkach. Na początku lat 80. osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda. Od ponad 50 lat pozostawał aktywnym twórcą, uprawiając wiele dyscyplin sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek, fotografię, poezję, scenografię, ilustracje książ­kowe, projektowanie wydawnictw i in. W dorobku – ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i 250 wydawnictw. Autor dwóch tomików poezji, tomu wspomnień oraz książek o przyrodzie i kulturze. W latach 1954-1987 stworzył szereg cykli rysunkowych i fotograficznych, m.in. dotyczących podróży artystycznych do krajów azjatyckich – Chin, Nepalu, Indii, Japonii i Tajlandii.

Aktywny uczestnik działań na rzecz Suwałk i regionu, w tym przedsięwzięć dotyczących rewitalizacji miasta, czło­nek kapituły nagrody „Włócznia Jaćwingów” oraz Rady ds. Kultury. Pozyskał wiele cennych eksponatów sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla muzeów etnograficznych w Krakowie i Warszawie. Znawca kultury regionu, popularyzator sztuki, kultury i pogranicza oraz krajoznawczo-przyrodniczych walorów Suwalszczyzny. Organizator i komisarz Spotkań „Kultura i Środowisko” oraz Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Integrart” Laureat licznych od­znaczeń, nagród i wyróżnień, w tym w 2000 r. Orderu Odrodzenia Polski, nagród marszałka województwa podlaskiego i pre­zydenta Suwałk. W 2005 r. otrzymał prestiżowe odznaczenie ministra kultury – złoty medal „Gloria Artis! W uznaniu zasług uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Miasta Suwałk” w 2001 r. i „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk” w 2002 r.

za um.suwalki.pl

Cześć Jego Pamięci.

fot. Robert Rutkowski